По-рано тази седмица, много потребители на фейсбук си сложиха червени сърца в подкрепа на борбата с рака на гърдата, но една жена ни обяснява защо едно „сладко сърце“ няма как да помогне реално за спасяването на човешки животи. Ерин Смит Чииз публикува снимката по-горе във фейсбук, давайки точно описание как ракът на гърдата може да се види или да се усети. В отговор на всички червени сърца, публикувани във фейсбук, Ерин дава пояснение, защо тази снимка с лимони е толкова важна.
„През декември на 2015 г., когато видях една вдлъбнатина, подобна на единия лимон от снимката, веднага разбрах, че имам рак на гърдата“
пише тя. „Опитах се да открия тумор, но той не беше осезаем. Пет дни по-късно бях диагностицирана с тумор 4-та стадий. Сладкото червено сърцето не ми помогна с нищо за откритието. Знаех какво е рак на гърдата. Знаех, как да се изследвам самостоятелно, но снимка, показваща за какво точно да гледам, реално ми помогна да открия заболяването. „
Тя продължава: „Ние трябва разполагаме с реална информация, а не със сладки сърца. Ако не бях видяла случайно снимка, показваща заболяването, нямаше да знам за какво да гледам и нямаше да мога да го открия на време. Затова моля ви, направете ми услуга и спрете да си играете с живота, а започнете истински да помагате на хората. Бъдете осведомени и се изследвайте, за да може да реагирате своевременно. „
След разочарованието си от червените сърца във фейсбук, Ерин решила да вземе нещата в свои ръце и да сподели своята трогателна история, с цел да помогне на хората, така както подобна снимка е помогнала на нея. Тази снимка е част от „Познавайте вашите лимони“, кампания на световна организация за борба с рака на гърдата. Това е изключително полезна графика, която и мъже и жени могат да използват при собствените си изследвания.
„МОЛЯ, спрете да играете игри, които всъщност не помагат на информираността. И ако наистина искате да помогнете на хората с рак, начина е да споделяте снимки като тази.“
Ако искате може да научите повече за кампанията „Познавай вашите лимони“, да се свържете или информирате от Асоциация на пациентите с онкологични заболявания в България или да прочетете цялата публикация на Ерин. Преди всичко трябва да бъдем информирани и да не забравяме, че рак на гърдата има една от осем жени в България и колкото по-рано бъде открит толкова по-големи са шансовете за лечение.