Още една доста интересна идея с нетрадиционни материали за рисуване! Това е една интепретация на Elle Decor на точковите картини на Деймиън Хърст, която предизвиква сериозен интерес. Самият той е правил стотици различни вариации на тази картина, всяка една с индивидуално разстояние между точките и без повтаряне на нито един цвят. Ако опознаем този маниер, бихме могли и с лекота да украсим дома си с подобно вдъхновяващо изкуство.
Какво ни е нужно:
Платно (в примера е използвано с размери 120 x 90 см)
Акрилна боя
Картофи (Да, КАРТОФИ!)
Лак за дърво
Дървени летви (за оформяне на рамки)
Инструкции:
1. Първата задача е да се направи кръгъл печат. Трудно се намира подходящ такъв – и тук идва ролята на картофите. За целта се срязва картофът точно по средата. С помощта на капачка от празен буркан се натиска в картофа и се завърта малко напред-назад, докато се оформи кръглата форма в картофа. С нож се оформя по-правилно линията и после се отстранява външният пръстен на картофа, за да се оформят бъдещите кръгли печати.
2. Размесват се отделните бои. Ако не ви се занимава да получите 88 възможни нюанса на сиво, можете да се задоволите и само с някакви си 5 като в примера.
3. Следващата стъпка служи за това да сте сигурни, че точките са заравнени и поставени през равни разстояния. Избира се някакво разстояние помежду им (в случая е използван капак на буркана за по-добър визуален вид), а след това се очертават с тънко моливче по платното. В примера е използвано 10 см разстояние между точките, като по цялото платно има хиксчета през 10 см.
4. Отпечатайте точки върху платното с по един цвят на отпечатък. За примера е използван напълно произволен принцип, но все пак би било хубаво да се внимава да няма един и същ цвят на съседни кръгчета. Печатите невинаги са с идеална форма и запълват кръгчетата затова.
5. След като вашето креативно платно е завършено и напълно сухо, можете да си поиграете и да добавите леко и приятно разминаване на кръговете чрез „избърсване“ с тънък слой лак за дърво. (Можете да видите разликата в изображението по-горе.). В случая е използван „орех“, на случен принцип е избърсано платното, за да не тежи цветът повече на едни места от колкото на други. Колкото по-небрежно го избършете, толкова по-добре. Освен това бъдете внимателни, за да сте сигурни, че изтривате в най-различни посоки и разликите са видими, защото все пак това е целта.
6. За да го завършите творбата си напълно, трябва да я рамкирате. В нашия пример са използвани четири парчета на скрап дърво и приковани директно до ръба на платното, за да се направи рамка.
Интересно! Може да послужи като основа за осъществяване на много подобни идеи.